Anne Marie Geisler Andersen, Radikale Venstre, i sin forårshave i Hjerting. Foto: Lene Memborg
Politikeren Anne Marie Geisler Andersen fra Hjerting tager livtag med nye livsbaner ved at uddanne sig til sygeplejerske
Hent den originale artikel fra avisen som PDF her
LIVSBANER – Hun har siddet i Folketinget, været frontfigur i kampen for bedre mental sundhed og slået rekorder i 24-timers løb.
Nu, i en alder af 44, står Anne Marie Geisler Andersen i hospitalssko og uniform som sygeplejestuderende i akutmodtagelsen. Et karrieskifte, der måske virker overraskende – men for hende giver det fuldkommen mening.

Anne Marie trives i det hektiske miljø på akutmodtagelsen. Foto: Privat. Fotoet er redigeret af redaktionen.
”Det er i mødet med mennesker, jeg finder mest mening. Når det spidser til, og man kan gøre en forskel – dér har jeg det allerbedst,” siger hun.
Det er tydeligt, at hun ikke har valgt den lette vej. Uddannelsen kræver, at hun balancerer studie, praktik og et familieliv med engagement som regionsrådsmedlem og byrådspolitiker for Radikale Venstre. Men netop det travle og varierede tiltaler hende.
”Jeg elsker, at der er fart på, at man skal være skarp og nærværende samtidig. Det passer mig langt bedre end at sidde stille ved et skrivebord,” tilføjer hun.
Et liv formet af erfaring
Anne Maries rejse mod sygeplejen er ikke tilfældig. Den er resultatet af et levet liv med psykisk sygdom tæt inde på kroppen – både i familien og i hende selv. Som datter af en far med svære depressioner og med egne erfaringer med både depression og ADHD har hun et dybt kendskab til, hvor afgørende det er at blive mødt som et helt menneske – ikke bare en diagnose.
”Hvis jeg sover med en kugledyne, dyrker motion og prioriterer mine relationer, så har jeg det godt. Er det så nok til at få en livslang diagnose? Eller er det bare almindeligt og menneskeligt?”
Hun har i mere end et årti kæmpet for, at mennesker med psykisk sygdom skal kunne få deres liv og rettigheder tilbage – også juridisk og for retten til at komme sig. Hun ved, hvad det vil sige at blive fastholdt i et system, man for længst er vokset ud af.
”Selvom jeg ikke længere opfylder kriterierne for ADHD, og det er virkelig mange år siden, jeg har haft symptomer på depression, står det sikkert stadig i mine journaler. Det er da et eller andet sted forkert – man udvikler sig jo og kommer videre, men det virker ikke altid, som om systemet følger med.”
Et kald – ikke et farvel
At hun nu læser til sygeplejerske, er ikke et farvel til politik. Tværtimod. Det er endnu en måde at gøre en forskel på – med hænderne, med nærvær og med det menneskesyn, hun har talt for gennem hele sin karriere.
”Mit politiske arbejde handler om at forbedre vilkårene for mennesker, som kæmper med sygdom og ikke bliver hørt. Nu gør jeg det også direkte – i mødet med patienter,” siger hun.
Hun læser på 2. semester og har 30 timer om ugen i praktik på akutmodtagelsen. Her trives hun i det intense tempo og i de korte, men meningsfulde møder med mennesker i krise.
”Det taler til mig at få lov at være der for mennesker i svære livssituationer. Jeg bliver da berørt af det – men det er dér, tilliden opstår.”
Anne Marie er ikke typen, der gør noget halvt. Som danmarksmester i 24-timerløb og tidligere indehaver af tre danmarksrekorder i ultraløb, ved hun, hvad udholdenhed kræver.
Fortsat aktiv med sport
Hun har ført den samme vedholdenhed ind i både sin politiske kamp og nu i sin nye rolle i sundhedsvæsenet. Når hun ikke er på hospitalet eller til politiske møder, står hun som målmand på Old Girls holdet i Hjerting, og dyrker masters atletik eller er ude og se ungerne dyrke deres sport. Hun bor i Hjerting med sin mand, overlæge Morten og deres tre børn: Vigga på 13 år, Milla på 11 og Magne på 10 år. Familien er hendes fundament – og hendes drivkraft. – Det er i det nære, livet leves. Det er der, jeg henter både ro og styrke.
Handler ikke om titler
For Anne Marie handler det ikke om titler. Ikke om Christiansborg, regionsrådet eller navneskiltet på kitlen. Det handler om mennesker. Og om at blive ved med at bruge sine erfaringer til at gøre noget godt – både politisk og praktisk. – Jeg har stadig masser at give af politisk. Det er ikke et farvel – det er bare endnu en måde at være noget for andre på.
Tekst og foto: Lene Memborg, Memborg Press
Blå bog
- Anne Marie Geisler Andersen
- 44 år, bor i Hjerting
- Gift med Morten, overlæge 44 år
- Tre børn, Vigga 13 år, Milla 11 år og Magne på 10 år
- Tidligere medlem af Folketinget og Borgerrepræsentationen
- Nuværende medlem af Regionsrådet i Region Syddanmark og Esbjerg Byråd
- Forfatter til Frem i Lyset (2011) og Hvorfor løber du så langt (2024)
- Kandidat i statskundskab og nu sygeplejestuderende på 2. semester
- p.t. i praktik på akutmodtagelsen
Politisk baggrund
Anne Marie Geisler Andersen har en lang karriere inden for politik. Hun var medlem af Folketinget for Radikale Venstre fra 2009 til 2011 og har siden været aktiv i kommunal-og regionalpolitik. Hun er i dag byrådsmedlem i Esbjerg Kommune og medlem af Regionsrådet i Region Syddanmark. Hendes politiske fokusområder inkluderer mental sundhed, psykiatri, børns trivsel og den grønne omstilling. Hun arbejder for bedre forhold for mennesker med psykisk sygdom og for generelt at bidrage til bedre mental sundhed.
Personlige erfaringer
Anne Marie har været åben omkring sine egne erfaringer med psykisk sygdom, hvilket har været drivkraft i hendes politiske arbejde. Hun har blandt andet skrevet bogen Frem i lyset, hvor hun deler sine oplevelser med depression og ADHD og det at være pårørende. Hun har også været aktiv i den offentlige debat om forvaltningens rolle i kommunalpolitikken og har argumenteret for mere borgerinddragelse og gennemsigtighed i beslutningsprocesserne.