Susanne Dyreborg, Tina Asmussen og Mie Frederiksen foran deres to butikker på Gl. Guldagervej.
Krea, kager og kærlighed til lokallivet er på vej på Gl. Guldagervej fra 24. til 28 juni
Hent den originale artikel fra avisen som PDF her
SOMMERLIV –Der er lagt op til en uge i hyggens og kreativitetens tegn, når Krea.House og Butik & Café Dyreborg i Hjerting inviterer til Sol over Hjerting II fra og med den 24. juni til og med den 28. juni. Der bliver sol, smil og sommerstemning i luften når Sol over Hjerting folder sig ud.
Bag det farverige initiativ står Krea.House og Butik & Café Dyreborg, der er gået sammen om at sprede kreativt liv i bydelen med konkurrencer, kreative aktiviteter og gode tilbud. Hos Krea.House står Tina Asmussen og Mie Frederiksen klar med daglige konkurrencer for alle, der handler i butikken. Her lægger man blot sin kvittering med navn i en krukke og deltager så automatisk i dagens lodtrækning. Dertil kommer gratis keramikmaling for de første 25 bookinger hver dag samt masser af ekstra gode tilbud.
”Vi vil gerne skabe lidt ekstra sommerhygge og glæde – og selvfølgelig lidt spænding med konkurrencerne,” fortæller Tina.
Mie tilføjer med et smil:
”Der bliver også sjove aktiviteter for børnene med glasmaling foran butikken og naturligvis er der også saftevand, snacks og popcorn på programmet alle dage.”
Lige ved siden af i Butik & Café Dyreborg er Susanne Dyreborg også i fuld sving. Her lokkes med særlige rabatter, en auktion over udvalgte varer – blandt andet – og et særligt sødt indslag:
”Vi har kreeret en speciel Sol over Hjerting- dessertkage, som Bella og jeg selv har udviklet,” fortæller Susanne stolt. Fredag byder vi på smagsprøver af både drinks og focaccia, og hele ugen kulminerer lørdag med indvielsen af Bellas Baggård, hvor der bliver grill, harmonikamusik og ægte baggårdsstemning.”
”Vi håber det kan lokke endnu flere til skønne Hjerting, både lokale og besøgende,” lyder det afsluttende fra Susanne.
Tekst og foto: Lene Memborg, Memborg Press