Kørelærer Kim er klar på sin ny adresse i Hjerting

Kim Jessen og Hjertings Køreskole ligger nu på Sdr. Tobølvej 24, skråt overfor Rema 1000.

Kim Jessen, 53, elsker sit virke som selvstændig kørelærer. Og at rejse verden rundt. Påskeøerne står øverst på hans ‘bucket list’

Hent den originale artikel fra avisen som PDF her

ERHVERV – Kim Jessen, 53, indehaver af Hjertings Køreskole, har rykket teltpælene op og er flyttet fra Bytoften 2A til Sdr. Tobølvej 24 tæt på Rema 1000. Her han købt sig et stort hus, der også kan rumme hans undervisningslokaler til teoriundervisning. Som bonus har han fået en meget synlig placering og en stor garage, hvor der er plads til hans to motorcykler og hans to-liters Alfa Romeo Spyder fra 1972.
”Mine kommende elever kommer forbi i bus hver dag og ser mit skilt,” siger han med et stort smil.
En tidligere PostNord-chauffør kan også have forretningstalent.
Kim Jessen er fra Hjerting, opvokset på Liljevænget. Efter handelsskole blev han lastbilchauffør hos PostNord, derefter uddannede han sig til kørelærer i 2019. I 2021 etablerede han sig som selvstændig på Bytoften 2A – med Hjerting Posten som ’roomie’.

100 elever om året

Kørelærer Km Jessen, Hjerting. Foto: Finn Arne Hansen, Hjerting Posten.

Stuen i huset var så enorm, at Kim unden problemer kunne lave et undervisningslokale ved at tage noget af pladsen fra stuen. Køreskolen har sin egen indgang.

Han er tilfreds med sine resultater. Hvert år har han cirka 100 elever, han har i alt haft mellem 450 og 500 elever. Nogle er helt unge mennesker, der skal have kørekort for første gang, og de fleste består første gang. Andre er generhververe og folk, der for eksempel vil have trailerkørekort. Ganske få kommer for at få genopfrisket deres køreevner. Et af hans specialer er undervisning på engelsk.
Han er godt tilfreds med sit valg.
”Jeg har aldrig fortrudt springet til selvstændig. Jeg kan lide det her. Jeg kan lide at engagere unge mennesker og at lære dem at køre bil,” fortæller han.

Respekt for bagerjomfru
Undervejs har han mødt mange forskellige unge mennesker.
”Unge er forskellige, Nogle får kortet af deres forældre og skal måske betale lidt, hvis de dumper. Andre, som en pige jeg havde, har stået i en bagerforretning i to år for at spare sammen til et kørekort. Det har jeg respekt for!”
At næsten alle består i første hug er han meget glad for.
”Så ranker man lige ryggen.” bemærker han med et stolt smil.
Hans nyeste tiltag er, at han vil til at køre gratis konfirmandkørsel for dem, hvis forældre måske ikke har råd til at hyre en chauffør med en ’fancy’ bil.
”Man skal sende en ansøgning med en begrundelse, så ser jeg på det,” fortæller han.
Hvor svært kan det være…
I privatlivet er det rejser, det gælder, gerne på en Harley-Davidson som den, han selv har. Han har besøgt mange, mange lande. Lige nu står Påskeøerne øverst på hans ’bucket list’. Det betyder på dansk steder, man vil se, før man stiller træskoene…

Tekst og foto: Finn Arne Hansen

Tekst:
Tags

Relaterede artikler

Top